Cenaze Defin İşlemleri

CENAZE VE DEFİN İŞLEMLERİNİN KAPSAMI

5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunun 7. Maddesi s fıkrasına göre mezarlık alanlarının tespit, tesis ve yönetilmesi görevi Büyükşehir Belediyelerine aittir. Belediyemizce yürütülecek olan defin işlemleri ise ölülerin muayenesi ve defin ruhsatı düzenlenmesi ile ilgili işlemlerdir. Bu işlemleri 1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu ve 19.01.2013 tarih 28533 sayılı Mezarlık Yerlerinin İnşası ve Cenaze Nakil ve Defin İşlemleri Hakkındaki Yönetmelik  hükümlerine göre yürütmektedir.

Ölülerin yıkanması, kefenlenmesi ve gömülmesine ilişkin hizmetler Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğünce yürütülür. Bu amaçla hizmete sunulan ALO 188 hattı 24 saat açıktır.


BELEDİYEMİZİN GÖREV ALANINA GİREN DEFİN İŞLEMLERİNİN YÜRÜTÜLEBİLMESİ İÇİN

1-      İlçe sınırlarımızda, sağlık kurumları dışında gerçekleşen ölümlerde vatandaşlarımız Buca Belediyesi’nin 0232 439 10 10 numaralı telefonu, ALO 188 hattı veya Buca Belediyesi’ne şahsen başvurmalıdırlar. Eğer başvuru mesai saatlerinde (08:00 – 17:00) gerçekleştiyse Belediye hekimimiz, eğer mesai saati sonrası (17:00 – 08:00 ve tatil günleri) gerçekleştiyse Buca İlçe Sağlık Müdürlüğü ile hazırlanan ortak nöbet havuzundaki nöbetçi hekim gerekli ölüm belgesini düzenleyecektir. Sabah 05:00’den sonra gerçekleşen ölüm bildirimlerinin işlemleri mesai saatine bırakılmaktadır.

2-      İlçe sınırlarımızda hastane veya evde ölen cenazenin başka bir şehre nakli gerekiyorsa cenaze ilaçlandıktan sonra Belediye personelimiz tarafından mühürlenip “Yol İzin Belgesi” düzenlenmektedir. Cenaze soğutmalı cenaze araçlarıyla, bedeli karşılığı nakledilmektedir. Soğutmalı araçlar Mezarlıklar Müdürlüğünden veya özel kuruluşlardan temin edilebilir.

3-      Herhangi bir Sağlık Kurumunda gerçekleşen ölümlere ait ölüm belgesini ilgili Sağlık Kurumu düzenler . 

Cenaze işlemleri için Buca belediyesinin yaptığı hizmetlerden ücret alınmaz.