Buca Belediyesi’nin kurs merkezleri kadınlara meslek edindiriyor
Buca Belediyesi’nin kurs merkezleri kadınlara meslek edindiriyor

Yayın Tarihi: 22.05.2024

 

Kadınların ekonomik ve sosyal hayata katılımlarına büyük önem veren Buca Belediye Başkanı Görkem Duman, “Kadın gücüne inanıyoruz” dedi.

 

Buca Belediyesi,  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi  iş birliği ile 8 farklı kurs merkezinde 34 farklı alanda hobi, sanat ve meslek edindirme kursları düzenliyor. Büyük ilgi gören kurslardan her yıl yaklaşık 5 bin kadın yararlanıyor. Merkezlerdeki aşçılık, kuaförlük, dikiş - nakış gibi meslek edindirme kurslarına katılan kadınlar sertifikalarını alarak profesyonel olarak iş hayatına katılım sağlayabiliyor. Birçok kurs sayesinde de el becerilerini geliştiren kadınlar, keyifli zaman geçirme fırsatı buluyor.  

 

BAŞKAN DUMAN MÜJDE VERDİ

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’ni ziyaret eden Buca Belediye Başkanı Görkem Duman,  buradaki derslere katılarak kursiyerlerle sohbet etti.  Aşçılık kursiyerlerinin kendi elleriyle yaptıkları ikramlıkları tadan Başkan Duman, kurs merkezlerinin fiziksel şartlarının daha da iyileştirilerek ders çeşitliliğinin artırılacağı müjdesini verdi.

 

 

İŞ HAYATINA YÜKSEK KATILIM

Belediyenin  8 farklı kurs merkezinin en verimli şekilde hizmet vermeyi sürdürdüğünü belirten Başkan Görkem Duman, “Bu konuda vatandaşlarımızdan çok olumlu geri dönüşler almaktayız. Eğitim alan pek çok kadınımızın iş hayatına atıldığını görüyoruz. Gelişmiş dünya ekonomilerini yakalayabilmek için kadın istihdamının ve kadın girişimciliğinin potansiyeline inanıyoruz. Kadın gücüne inanıyoruz. Yerel yönetimler olarak kadınlarımızın sahip oldukları potansiyelin farkına varmaları, kendilerini  geliştirmeleri  için elimizden gelenin en iyisini yapmak durumundayız. Bu gibi projelerimizin üzerinde hassasiyetle  durarak geliştirilmesi için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

 

AÇILAN KURSLAR

Buca Belediyesi, Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa Cemal Yetginer Etüt, Meslek ve Sanat Atölyesi, Gediz Etüt Eğitim Merkezi, Aziz Nesin Bilgi Eğitim Merkezi, Ceren Özdemir Semt Merkezi, Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi, Evka-1 Semt Evi, Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi ve Kadın Aktivite Merkezi’nde kurslar açıyor. Merkezlerde çocuklar için satranç, gitar, piyano, bilgisayar, İngilizce, Almanca, dijital okur yazarlık, resim, bağlama, zeka oyunları kursları açılırken yetişkinler için ise halk oyunları, pilates, zumba, okuma yazma, el becerilerine yönelik şiş ve tığ örücülüğü, makine , dikiş nakış, takı tasarım, punch, ahşap boyama kursları bulunuyor. Ayrıca, yetişkinlerin mesleki beceriler kazanmaları için aşçılık, pastacılık, kuaförlük, diksiyon, dijital okur yazarlık, muhasebe, yabancı dil,etkili hızlı okuma, ev dekorasyonu, bilgi işletmenliği eğitimleri de yer alıyor.