Buca‘da Sürdürülebilir Sıfır Atık Farkındalık Projesi - 31 Gün Sıfır Atık Programı

Proje Hedefi:

BUCA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR SIFIR ATIK FARKINDALIK PROJESİ her yönü ile bütünleşik bir yaklaşımla hazırlanmış, faaliyetleri ile çevre ve sıfır atık konusunda farkındalık oluşturarak, Buca halkının içinden seçilen hedef kitlenin eğitim, sosyo-kültürel ve sanatsal faaliyetlerle ilgisini çekerek çevre/ sıfır atık bilincini yükseltmek amaçlı Buca halkının sosyo-kültürel yapısına uygun, özgün ve inovatif faaliyetlerden oluşan bir projedir.

 

BUCA’DA SÜRDÜRÜLEBİLİR SIFIR ATIK FARKINDALIK PROJESİ  ‘31 GÜN SIFIR ATIK PROGRAMI’ eğitim faaliyeti ile öğrenmenin en etkili olduğu yaş grubu olan okul öncesi çağda olan öğrencilerin, sıfır atık bilinci yükselmesi ve kalıcı davranış haline getirmesini hedefliyoruz.

 

Proje Başlama Tarihi:  01.06.2020

 

Proje Uygulayıcı Müdürlükleri:  Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü

 

Proje Çıktıları:  ‘31 GÜN SIFIR ATIK PROGRAMI’  öğrenmenin en etkili olduğu yaş grubu olan okul öncesi çağda olan öğrencilerimizde böylece sıfır atık bilinci yükselmiş ve hatta kalıcı davranış haline getirmiş olmaktayız. Proje faaliyetlerinden olan ‘Okulöncesi Çocuklarının Eğitimi – 31 Gün Sıfır Atık Programı’ ile Buca Belediyesi bünyesinde bulunan 10 adet Pırlanta Merkezinden eğitim alan ve eğitimlerine halen devam eden toplam 7000 okul öncesi öğrencisine Covid-19 kapsamında online olarak eğitim gerçekleştirilmiştir. Eğiticinin eğitimini alan Pırlanta Merkezi öğretmenlerimiz tarafından öğrencilerine 31 GÜN SIFIR ATIK PROGRAMI ( 31 gün boyunca planlı ve birbirinden farklı bir faaliyet ile sıfır atık projesini destekleyen etkinlikler yapılması ve ürünler ortaya çıkarılmasını kapsar.) uygulanarak çevre bilinci/ geri dönüşüm/ sıfır atık farkındalığı pekiştirilmiştir. Pırlanta merkezlerinin sosyal medya hesaplarından 01.06.2020-02.07.2020 tarihlerinde verilmiştir. Eğitim sonunda bu çocuklarımıza sosyal yaşantılarında sıfır atık konusunda sosyal sorumluluk verilerek "ÇEVRE MELEKLERİ" sertifikası düzenlenerek törenle verilecek, çevre melekleri rozeti hediye edilecek ve yaşadıkları çevrede denetleyici, uyarıcı eğitici rol almaları istenecektir.

Proje Tamamlandıktan Sonraki Görünüm