Çocuk Ve Yetişkin Engelli Eğitim Merkezi
Çocuk Ve Yetişkin Engelli Eğitim Merkezi

Adres: İnkilap Mahallesi Koşuyolu Caddesi No:6

 

Buca Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü bünyesinde hizmet veren Buca Belediyesi Çocuk ve Yetişkin Engelli Eğitim Merkezi Buca'da yaşayan engellilere ve ailelerine sosyal destek hizmeti vermek, sorunlarına çözüm üretmek yaşam kalitelerini arttırmak, toplumsal yaşama daha aktif katılımlarını sağlamak ve engellilik konusunda toplumsal duyarlılığı arttırmak amacıyla “ENGELLİLER PARKI REKREASYON ALANI” içerisinde “ÇOCUK ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ” ve “YETİŞKİN ENGELLİ EĞİTİM MERKEZİ” bölümleri oluşturulmuştur.

 

Buca Çocuk Engelli Eğitim Merkezi Çocuk Engelli Grubu Çalışmaları

Çocuk Engelli Eğitim grubumuz:

-Saat 09:30-11.00 arasında: Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri serbest zaman etkinlikleri ve oyun etkinlikleri yapılmaktadır.

-Saat: 14:00-16:00 arasında: Pazartesi, salı, çarşamba, perşembe ve cuma günleri drama etkinlikleri, kitap etkinlikleri, müzik etkinlikleri ve oyun etkinlikleri (satranç, puzzle, kelime oyunu, bloklarla oyun, tombala, eşleştirme ) yapılmaktadır.

-Sadece çarşamba günleri Engelliler Parkı Rekreasyon Alanı içerisinde yer alan buz pistinde buz pateni çalışması çocuk engelli grubu ile yapılacaktır.

-Serbest Zaman Etkinlikleri: Çocuk Engelli Eğitim Merkezinde

-Hobi Bölümü: Tüm gruplar ile bölümde yer alan evcilik köşesi, tamir köşesi, doktor köşesi, manav köşesinde faaliyetler yapılmaktadır.

-Oyun Bölümü: Top havuzu, çember atma, geometrik şekilli yer minderleri ile faaliyetler yapılmaktadır.

-Egzersiz Bölümü: Tırmanma tahtası ve wolker ile yürüme egzersizleri yapılmaktadır.

-Masa Etkinlikleri Bölümü: Eğitim materyalleri, tahta eğitim setleri (şekiller sayılar vb.), gibi faaliyetler yapılmaktadır.

-Eğitim Bölümü: Kitap okuma, kukla oyunları, diş fırçalama vb. eğitim çalışmaları yapılmaktadır.

 

Yetişkin Engelli Grubu Çalışmaları

Tüm yetişkinlerimiz engel guruplarına göre iki ayrı araçla evlerinden alınıp merkezimize getirilmekte ve yine evlerine bırakılmaktadır. Engelliler Parkı Çocuk Engelli Eğitim Merkezi ve Yetişkin Engelli Eğitim Merkezine devam eden Çocuklarımız ve Yetişkinlerimiz Merkezimize velisi veya bir refakatçi eşliğinde gelmektedir. Çocuk Engelli Eğitim Merkezinde engelli çocuklarımız eğitim alırken aileleri ise kendilerine ayrılan Yetişkin Engelli Eğitim Merkezinde bulunan bölüm içerisinde beklemektedirler. Yine Yetişkin Engelli Merkezimize gelen yetişkin engellilerimizin refakatçileri de burada bulunan bölümler de beklemektedirler. Yetişkin Engelli Eğitim Merkezimiz de ayrılan Kafe bölümü ise yine engelli çocuk ve yetişkinlerimize göre dizayn edilmiştir. Ayrıca Buca'da bulunan Engelli Dernekleri ile çalışmalar yapılarak rezarvasyon sistemi ile engelli derneklerimize belirli günlerde Yetişkin Engelli Eğitim Merkezinden faydalanmaları sağlanmaktadır. 

Yetişkin Engelli Eğitim Bölümünde;

-Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri bedensel engellilerle (Saat 09.30-11.00 arası serbest zaman etkinliği)

-Salı ve perşembe günleri zihinsel engellilerle (Saat 09.30-11.00 arası serbest zaman etkinliği, 14.00-16.00 arası oyun etkinliği) yapılmaktadır.

-Çarşamba günleri Engelliler Parkı Rekreasyon Alanı içerisinde yer alan buz pistinde buz pateni çalışması yetişkin engelli grubu ile yapılacaktır.

-Serbest Zaman Etkinlikleri: Kitap Okuma, resim ve elişi çalışmaları

-Oyun Etkinlikleri Bölümünde: Satranç, puzzle, kelime oyunu, bloklarla oyun, tombala ve eşleştirme faaliyetleri,