Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi
Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi
Adres: 292/46 Sokak No:6 Yenigün Mahallesi
 
Yenigün Mahallesi’nde yapımı tamamlanan, işlevsellik açısından benzeri bulunmayan ‘Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’ Kadınların sosyo-ekonomik gelişimlerini sağlayarak, toplumsal yaşama katılımlarını arttırmayı amaçlıyor. 3 katlı merkez, 850 metrekarelik bir alanda çok sayıda aktiviteyi bünyesinde barındırıyor.
 
Açılış töreninin ev sahibi Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina da konuşmasında, böylesine anlamlı bir merkeze, sosyal medya üzerinden yaptıkları mini anketle Türkan Saylan ismini Bucalı hemşerilerinin verdiğini vurgulayarak, ”Buca genelinde açtığımız kurslardan bugüne kadar 7 bin 295 kadınımız yararlandı. Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi ile hem çocuklarımıza hem de kadınlarımıza hizmet edecek ve bu sayıyı 10 binlere taşıyacağız” dedi.
 
Bu merkezde yok yok
 
Bucalı kadınlar Çağdaş Yaşam Merkezi’nde düzenlenecek takı tasarımı, ahşap boyama, moda tasarım ve bez bebek kurslarıyla boş zamanlarını değerlendirip yeni hobiler edinirken, okuma yazma, işaret dili, diksiyon, aile içi iletişim ve talebe göre açılacak yabancı dil kurslarıyla kendilerini geliştirebilmeleri için yeni fırsatlara kavuşmuş olacak. Merkez, meslek edindirme kurslarıyla yılda 530 kadına, ders desteği ile 440 öğrenciye hizmet verecek.
 
Merkezde 20 adet dikiş makinasının yer aldığı derslikte ise İŞKUR ile işbirliği içerisinde açılacak günlük yevmiyeli, iş garantili Makinalı Dikiş Nakış kursu ile kadınlar meslek sahibi olup, yepyeni başlangıçlara imza atabilecek.
 
Merkezde ayrıca, çeşitli eğitimlerin ve etkinliklerin düzenleneceği çok amaçlı salon, fitness, aerobik, pilates, zumba kurslarının verileceği spor salonu, 2 adet kafeterya ile mini açık hava sineması da yer alıyor.
 
7. Pırlanta Merkezi Yenigün’de
 
Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi kendilerine zaman ayıramayan Bucalı annelerin de derdine derman olacak. Buca Belediyesi’nin örnek projelerinden Pırlanta Merkezleri’nin 7. Şubesi de Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi içinde hizmet verecek.
 
Bir Kentin Yükselişi 4. yıl tanıtım kitabı tıklayınız.
 
İlgili Haberler:
18.03.2017 - Buca Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi açıldı   
14.03.2017 - Buca Belediyesi Türkan Saylan ÇYM açılıyor
04.03.2017 - Kadınlara 'Emekçi Kadınlar Günü' hediyesi
11.08.2016 - Yenigün Semt Evi hızla yükseliyor
18.05.2016 - Buca Yenigün Semt Evi’nin temeli atıldı