Biçki nakış kursunun girişimci kadınları
Biçki nakış kursunun girişimci kadınları

28.08.2015

 

Kimi emeklilikle gelen stresle, kimi eşini kaybetmenin acısıyla, kimi de eşi izin vermediği için çalışamamanın sıkıntısıyla başladığı kurs hayatlarını değiştirdi. Buca Belediyesi’nin açtığı biçki nakış kursu, kadınlara hem terapi, hem de gelir kapısı oldu. Hayallerindeki tasarımları kursta öğrendikleri tekniklerle birleştiren Bucalı kadınlar, ürünlerini sosyal paylaşım siteleri ve oluşturdukları internet sayfalarında satıyor.

 

Buca Belediyesi’nin Evka-1 Semt Evi’nde açtığı biçki nakış kursu onlarca kadının hayatında yeni sayfa açtı. Yıllarca süren çalışma hayatından sonra emeklilikle gelen sakin günlerini dolduramayanlar, evlilikle veya çocukla iş hayatından kopanlar, evine ek gelir sağlamak isteyenler Buca Belediyesi’nin biçki nakış kursunda öğrendikleri tekniklerle meslek sahibi oldu.

 

6 aylık kursu tamamlayan Bucalı kadınlar, tasarımlarını internet sitesi kurarak veya sosyal paylaşım siteleri üzerinden satış yaparak aile ekonomisine katkı koymanın ötesine taşıyıp, yaşam standardını değiştirdi. Eşinin çalışmasına izin vermediği kursiyer, kurstan edindiği bilgi ve tekniklerle kendi organizasyon şirketini kurarken, çocuğu nedeniyle çalışma hayatına dönemeyen eczacı kalfası Özge Eroğlu, mesleğini anne-kız kreasyonları yaratarak konfeksiyona yöneltmiş.

 

Kursların terapi gibi geldiğini söyleyen Bucalı kadınlar, hayatın getirdiği acı ve sıkıntıları da kurslar sayesinde sünger çekmenin mutluluğuyla yaratıcılıklarını ortaya koyuyor.     

 

  “HAYATIM DEĞİŞTİ”

 

Evlendikten sonra eşinin çalışmasına izin vermediğini ve evde çok sıkıldığını söyleyen Burcu Eral, kurslara katıldıktan sonra hayatının değiştiğini belirtti. Kurslarda yaptıklarının satışını sanal ortamda oluşturduğu internet sitesinde yaparak para kazandığını ifade eden Eral, kurslar sayesinde organizasyon şirketi kurma hayaline adım adım ilerlediğini söyledi. Eral kurslar için Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ve ekibine de teşekkür etti.