Buca’nın uluslararası bilim ve sanat şöleni başladı
Buca’nın uluslararası bilim ve sanat şöleni başladı

Yayın tarihi: 15.12.2020

 

Dünya gençleri BUCA IMSEF’de buluşuyor

 

Dünya gençlerini Buca’da buluşturacak BUCA IMSEF  Bilim ve Müzik Fuarı(14-18 Aralık 2020) başladı. Koronavirüs tedbirleri nedeniyle online gerçekleştirilen fuarın açılış törenine dünyanın dört bir köşesinden yüzlerce ziyaretçi katıldı. Bu yıl ilk kez düzenlenen bilim şöleninde,  24 ülkeden 74 proje, Türkiye’nin 27 ilinden 90 proje birincilik için yarışacak. Açılış töreninde konuşan Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Dünya gençliğini farklı kültürlerle tanıştırıp geleceğe daha geniş bir vizyonla bakmalarını sağlayacağız” dedi.

 

Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi tarafından bu yıl ilk kez organize edilen BUCA IMSEF (International Music, Science, Energy and Engineering Fair) Bilim ve Müzik Fuarı başladı. Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri nedeniyle online olarak gerçekleştirilecek olan Fuar, yurt içi ve dışından bilim, sanat ve teknolojiye meraklı yüzlerce genci bir araya getirecek.

 

Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç’ın katılımıyla Tarık Akan Gençlik Merkezi’nde gerçekleştirilen organizasyonun açılış törenine, Rusya'nın Sakha Cumhuriyeti eski Eğitim Bakanı ve Gelecek Nesil Eğitim Yardım Vakfı'nın Mevcut Başkanı Vladimir Egorov, , MILSET Başkanı Roberto Hidalgo,  BUCA IMSEF Direktörü Ümit Karademir, BUCA IMSEF Jüri Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Özgür Seydibeyoğlu online katıldı.

 

YARIŞTIRMAK İÇİN DEĞİL DÜŞÜNDÜRMEK VE GELİŞTİRMEK İÇİN  

 

Organizasyonun açılış konuşmasını gerçekleştiren BUCA IMSEF Direktörü Ümit Karademir, bu organizasyonu gençleri yarıştırmak için değil, düşünmeye, gözlemlemeye, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya güdülemek, gençlerin bilimsel araştırma ilkelerini öğrenmelerini sağlamak, bilimsel anlamda yetenekli gençleri erken keşfederek ödüllendirmek amacıyla organize ettiklerini söyledi.

 

EN BÜYÜK YATIRIMIN BİLİM VE SANAT PROJELERİ

 

BUCA IMSEF 2020’nin açılış töreninde katılımcılara İngilizce seslenen Buca Belediye Başkanı Av. Erhan Kılıç, “Bucamızda ilklere imza atmanın gururunu yaşıyoruz.  Çocuklarımızın ve gençlerimizin geleceğine yapacağımız en büyük yatırımın bilim ve sanat projeleri olduğunun farkındayız. Bu anlayışla,  geleceğin bilim insanlarına ve sanatçılarına ilham ve imkân verebilmek, onları küçük yaşlardan itibaren özgür ve yaratıcı düşünmeye teşvik etmek amacıyla Buca Belediyesi Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezimizi hayata geçirdik. Kısa sürede büyük bir yol kat edip uluslararası arenada nice şampiyonluklar alan bilim ve sanat üssümüz, Bucamızın ve Türkiye’nin göğsünü kabartmış, gurur kaynağımız olmuştur. Şimdi de Bucamızda yükselen bilimsel araştırma ve sanat ruhunu tüm dünyaya yaymak için bilim, sanat ve teknolojiye meraklı gençleri BUCA IMSEF ile kentimizle tanıştıracağız. Fuarımız sayesinde dünya gençliğini farklı kültürlerle tanıştırıp geleceğe daha geniş bir vizyonla bakmalarına imkan sağlayacağız” diye konuştu.

 

BUCA VE İZMİR TANITILDI

 

Dünyanın dört bir yanından katılımcının online izlediği açılış töreninde Türkiye, İzmir, Buca ve katılımcı ülkelerin tanıtım videoları gösterildi.  Açılış töreni, Kızılçullu Bilim ve Sanat Merkezi eğitmeni Piyanist Belit Karaca’nın  piyano resitaliyle son buldu.
 

 

BİLİM VE SANAT BULUŞMASI

 

5 gün sürecek fuar kapsamında; fizik, kimya, biyoloji, matematik-bilgisayar, enerji-mühendislik ve müzik-piyano kategorilerinde yarışma düzenlenecek. Proje yarışmasına Türkiye ve dünyanın dört bir yanından yüzlerce başvuru alındı. Alanlarında uzman akademisyenler tarafından gerçekleştirilen ön değerlendirme sonucu ulusal kategoride Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Denizli, Elazığ, Gaziantep, Giresun, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Rize, Sakarya, Siirt, Tekirdağ ve Tokat olmak üzere 27 şehirden 68 okulun 90 projeyle yarışacak.

 

24 ÜLKEDEN 74 PROJE FİNALDE

 

Uluslararası kategorisinde ise 24 ülkeden 74 proje finalist olarak seçildi. Seçilen ülkeler arasında Arjantin, Azerbaycan, Brezilya, Kanada, Çin, Endonezya, İran, Kazakistan, Meksika, Nepal, Nijerya, Pakistan, Paraguay, Romanya, Rusya, Sırbistan, Güney Afrika, Tayvan, Tayland, Türkmenistan, Tunus Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Zimbabve yer aldı. Ulusal ve uluslararası kategoride finale kalan öğrenciler, projelerini ve yeteneklerini sergileyip birincilik için mücadele edecek.