Pırlanta Merkezleri’nin uzaktan eğitimine yoğun ilgi
Pırlanta Merkezleri’nin uzaktan eğitimine yoğun ilgi

Yayın tarihi: 30.06.2020

 

Pırlantaların uzaktan eğitimine büyük ilgi: 48 bin izlenme 

 

Koronavirüs önlemleri kapsamında Pırlanta Merkezleri’nde uzaktan eğitim başlatan Buca Belediyesi, eğlendirirken öğreten videolarla evlere konuk oldu. Her hafta farklı konularda hazırlanan, çevre bilincinden matematiğe, okuma yazmadan sanata uzanan eğitim videoları, Buca Belediyesi Pırlanta Merkezleri sosyal medya hesabından takip edilebiliyor.

 

Koronavirüs (COVİD-19)  nedeniyle tesis ve merkezlerinde yüz yüze eğitim faaliyetlerine ara veren Buca Belediyesi,  pandemi başından beri Pırlanta Merkezleri’ndeki uzaktan eğitim çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

 

Kentin çeşitli bölgelerindeki 10 merkezinde, 3-6 yaş grubu yaklaşık 7 bin çocuğa geçici bakım hizmeti veren Pırlanta Merkezleri, uzaktan eğitim ile miniklerin evlerinde kaldığı süreyi en verimli şekilde geçirmelerini sağladı.

 

105 EĞLENCELİ VE ÖĞRETİCİ EĞİTİM VİDEOSU


Eğitim kapsamında merkezdeki öğretmenler, sosyal medya aracılığıyla öğrencilerinin evlerine konuk oldu. Okul öncesi çağı çocukların bilişsel, psikomotor, sosyal, ince-kaba motor gelişimleri ile yaratıcıklarını ve bilimsel süreç becerilerini destekleyici eğitim çalışmalarını içeren Türkçe, matematik, okuma-yazma, fen, sanat, müzik ve drama gibi birçok konuda, toplam 105 eğitim videosu hazırlandı. Her hafta yenilenen videolarda,  her ebeveynin evinde bulunan materyallerle çocuklarıyla birlikte uygulayacağı etkinlikler gerçekleştirildi.

 

ÇOCUKLAR VE AİLELER ARASINDAKİ BAĞ GÜÇLENDİ


Çocukların geçirdiği zamanı iyileştirmenin yanı sıra anne babaların da evdeki stres ve kaygılarını indirmeye yardımcı olan eğitim programı yoğun ilgi gördü.  Yayınlanan videoları toplamda 48 bin 518 okul öncesi çağı çocuk ve ebeveyni tarafından izlenip, uygulandı. Bucalı ailelerin evde geçirdiği zamanda, çocuklar ve diğer aile üyelerinin yakın ilişki ve güçlü bağlar kurmasına katkı sağlandı. Uzaktan eğitim programı, yüz yüze eğitimin başlayacağı eğitim-öğretim dönemine kadar devam edecek.