Atatürk Maskının bakımı süratle devam ediyor
Atatürk Maskının bakımı süratle devam ediyor

05.06.2018

 

Buca’nın Yeşildere sırtlarından tüm İzmir’i kucaklayan Atatürk maskının yağmur ve güneşin etkisiyle yıpranması üzerine harekete geçerek kalıcı bilimsel çalışma başlatan Buca Belediyesi, Heykeltraş Harun Atalayman yönetmenliğinde başlattığı tamir çalışmalarına süratle devam ediyor. 450 tondan fazla çelik taşıyıcı ile yükselen 42 metrelik rölyef maskın iç ünitelerinde bakım ve güçlendirme çalışmalarını tamamlayan ekipler, dış yüzeyin kazıma ve dolgu çalışmalarına başladı. 5 ay olarak projelendirilen çalışmanın Eylül ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

 

Buca Çaldıran Mahallesi çevre yolu güzergahına bakan kayalıklarda konumlanan, Buca’nın hatta İzmir’in simgeleri arasında yer alan 42 metrelik dev Atatürk maskının tamir ve bakım çalışmaları devam ediyor. Olumsuz hava koşullarının etkisiyle yıpranan rölyef maskta bilimsel çalışma yaparak kapsamlı tamirat çalışması başlatan Buca Belediyesi, Heykeltraş Harun Atalayman proje yönetmenliğinde süratle çalışıyor.

 

Maskın zarar gören bölgelerini inceleyerek tamiratta kullanılacak malzemeyi atölyesinde kurduğu yapay kaya uygulamasıyla belirleyen Proje müellifi Heykeltraş Harun Atalayman,5 ay sürecek tamirat çalışmalarını titizlikle sürdürüyor. İskele kurulmaya elverişli olmadığı için maskın üst tarafına kurulan vinçle çalışmalarını yürüten ekipler, çalışmalarına rölyef maskın iç ünitesini oluşturan 450 tondan fazla çelik taşıyıcısında bakım, boyama ve temizlik yaparak başladı.

 

Dış yüzeyin yıpranmış bölgelerinde de kazıma ve kısmi dolgu çalışmalarına başlayan Heykeltraş Harun Atalayman  İzmir’i kucaklayan Atatürk Maskı’nda yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi;” İç ünitede zaman içinde paslanmış yerlerin kumlamasını yaparak boyadık, güçlendirdik. Hava koşulları el verirse gelecek hafta içinde heykelin dış ünitesinin rötuşlama ve betonlama işlemini bitirmeyi planlıyoruz. Beton aşaması da bittikten sonra renklendirme, boyama ve koruyucu malzemeyi işleyeceğiz. Böylece tüm halkımızın merakla beklediği yüz kısmı eski günlerdeki gibi pırıl pırıl ortaya çıkacak”