Buca’nın Lavanta Kokan Köyü Doğancılar - Eylül 2018

Projenin Adı: Buca’nın Lavanta Kokan Köyü Doğancılar
Projenin uygulanacağı yer: Doğancılar köyü
Projenin uygulanacağı üretici sayısı: 25 kadın üretici
Projenin Amacı: Lavanta yetiştiriciliği ile lavanta çayı, lavanta yağı, lavanta sabunu, lavanta kesesi gibi ürünlerle kadınlarımızın ek gelir elde etmeleri planlanmaktadır.
Proje Paydaşları: İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BUCA BELEDİYESİ, İZMİR ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI, BORNOVA ZİRAAT ODASI
 
LAVANTA: Lavanta 15-20 yıllık yaz çiçeği olup, 20 Temmuz - 20 Ağustos  tarihleri arasında kesim işleri yapılmaktadır. Kesimi yapıldıktan sonra kurutularak çiçeği elde edilir veya kesildikten sonra yaş olarak kaynatılarak yağı ve suyu çıkarılır.
Lavanta uçucu yağı, kozmetik ve parfüm sanayinde kullanıldığı gibi güzel kokusu nedeniyle de sabun ve diğer endüstri kollarında ilaç sanayinde ve ağrı kesici olarakta kullanılır. Ayrıca sakinleştirici, uykusuzluk giderici özellikleriyle de aromaterapide çay olarak kullanılmaktadır.
Tüm bu gelir getirisi özellikleri nedeniyle Şirince köyü gibi bir arazi yapısına sahip olan Doğancılar köyündeki kadın üreticilerimize gelir sağlanmış olacak ve köy turizme açılarak tanıtımı gerçekleşecek ve köyde gelir düzeyi artmış olacaktır.
 
Köyün çevresinde yer alan tarımda kullanılmayan tarım dışı arazilerde lavanta yürüyüş yolu, lavanta dikim şenliği, lavanta yetiştirme eğitimleri, lavantanın faydalarının anlatıldığı geniş kapsamlı seminer, lavanta yağı, lavanta çayı, lavanta tacı, lavanta keki, lavanta kurabiyesi gibi ürünlerin elde edilmesi ve elde edilen bu ürünlerin tüketiciyle buluşturulması planlanmaktadır.
 
2018 YILI İÇİNDE DOĞANCILAR KÖYÜNDE YAPILANLAR
Lavanta projesinin uygulanacağı Doğancılar Köyünde kadın çiftçilerimizle 3 kez toplantı yapılmış ve lavanta  yetiştirmek isteyen, uygun arazi ve suyu olan gönüllü 25 üretici belirlenmiştir.
Üreticilerle birlikte dikim yapılacak arazilerin lavanta yetiştiriciliğine uygun olup olmadığı yerinde gezilerek seçilmiştir.
Seçilen üreticiler ve araziler belirlendikten sonra köyde İzmir Ziraat mühendisleri odasından Mine Pakkaner tarafından kadınlarımıza lavanta yetiştiriciliği, lavantanın sağlık ve güzellik alanındaki faydalarının değerlendirilmesi gibi konularda eğitim vermiştir.
Eğitim sonunda arazide toprak hazırlığı gübreleme ve fide dikimi Mine Pakkener, Nimet Sanda ve Buca Belediyesi  ziraat mühendisleri tarafından anlatılmıştır.
Buca Belediyesi tarafından 25 kadın üreticimize 1000 adet lavanta fidesi dağıtımı yapılıp, köydeki  lavanta üreticisi kadınlarımızla beraber Isparta Uluborlu Kuyucak lavanta köyüne gidilmiş lavanta yağı, sabunu, üretim şekilleri, sunum, pazarlama, konuk ağırlama gibi örnekler yerinde görülmüştür.
Köyün girişinden itibaren belirlenen evlerin arasından geçen lavanta yolunun kıyısında yer alan bahçe duvarları  Dokuz Eylül Üniversitesi resim bölümü öğrencileri, sanat galerisi öğrencileri ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı Abla Ağabey Kardeş projesi gönüllü takımı tarafından lavanta temaları ile ilgili resimler yapılmıştır.
 
İlgili Haberler:
04.09.2018 - Buca Lavanta Kokacak
04.01.2018 - Buca yeşil dokusunu kendi üretiyor
11.03.2015 - Buca’nın köyleri lavanta kokacak
 

« GERİ